PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1095}

Wielki Gatsby

The Great Gatsby
7,1 8 672
oceny
7,1 10 1 8672
5,2 5
ocen krytyków
Wielki Gatsby
powrót do forum filmu Wielki Gatsby

Kim był Gatsby?

ocenił(a) film na 6

Już na wstępie pragnę zawiadomić, że książki nie czytałam i nie będę tego filmu oceniać jako adaptacji. Po filmie ze zdawało by się jedną z najciekawszych par: Robert Redford i Mia Farrow w burzliwych lata 20-stych można by sie spodziewać wiele, ale niestety na marne. Film nie przedtsawuia żadnej konkretnej fabuły, ukazuje jedynie wystawne i beztroskie życie elity. Postacie zostały jedynie z lekka naszkicowane, nie mówiąc już o głównej postaci, o której nie możemy nawet wyrobić sobie zdania. Mi typ Gatsbiego kojarzy się z Wokulski - przedsiębiorczy, doszedł sam do majatku, niewłaściwie ulokował uczucia, które były przesadnie romantyczne itd. Ale są to jedynie moje domysły, może z książki dowiem się więcej. Kto wie może akurat to było zamysłem reżysera, by zmusić widza do przeczytania książki, bądź był to film tylko i wyłącznie dla osób obytych już z lekturą.

Garfild

Bardzo słuszne domysły! Dokładnie z Wokulskim się Gatsby'ego porównuje, to taka amerykańska "Lalka", tylko że mniej "monumentalna", bo nie ma tysiąca stron, tylko jakieś sto osiemdziesiąt. Filmu nie widziałem(ale książkę czytałem, ale się specjaliści dobrali), ale w powieści to wygląda tak, że jak na taką ilość stron portrety psychologiczne są bardzo zgrabne, oczywiście pod tym względem główny nacisk jest kładziony na głównego bohatera. Nie ma jakichś karkołomnych introspekcji, ale to by tam nie pasowało, to nie jest "Zbrodnia i kara", tam wiele rzeczy się odbywa według schematu "american dream" i "american beztroska", a na to się składa wiele elementów, których w sumie nie trzeba szeroko tłumaczyć, bo są w miarę znane. Ale dopóki ja nie obejrzę filmu, a Ty nie przeczytasz książki, to będziemy po ciemku trochę błądzili. ;)

Garfild

hmmm... moja lalka ma 665 stron.piszę to po to żeby nie zrażać ludzi do tej książki

ocenił(a) film na 7
lightindark

przeczytałam pół ksiązki i drugie pól straszczenie, jutro omawiam wiec moze sie czegos ciekawego dowiem :), mnie sie generalnie podoba, bo lubię tę tematykę amerykańskiego snu, wiec film tez mi sie pewnie spodoba... jak widac po raz kolejny zycie marzeniami nie wychodzi na dobre

ocenił(a) film na 7
maga89

film ok, dobrze nakręcony, akotrzy też dobrze dobrani

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones